طرح جامع پدافند غیرعامل استان کرمان، پایلوت کشوری می شود/اجرای ۵۹۸ برنامه در هفته پدافند غیرعامل
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: استان کرمان تنها استانی است که طرح جامع پدافند غیرعامل آن تدوین شده است و منتظر تائید کشوری آن هستیم تا به صورت پایلوت در سایر استان ها نیز اجرایی شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ملانوری در جلسه شورای پدافندغیرعامل استان کرمان با حضور معاون هماهنگ کننده سازمان پدافندغیرعامل کشور افزود: به دلیل آنکه تهدیدات حوزه پدافند غیرعامل نیز به صورت مستمر تغییر می کند، باید دائما ابعاد طرح های جامع را بررسی کرده تا تناسب آن با تهدیدات حفظ شود.
وی عنوان کرد: 598 برنامه در قالب همایش، آموزش و برنامه های محیطی از سوی سازمان های عضو شورای پدافند غیرعامل برای اجرا در هفته پدافند غیرعامل طرح ریزی شده است و در کنار آن 4 هزار و 956 برنامه نیز در واحدهای آموزشگاهی در قالب رزمایش ها در دست انجام است.
وی بر کمک به استقرار پست های قرنطینه ای و تامین نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز آنها نیز تاکید کرد و گفت: یکی از نکات بسیار مهم موجود در استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، تهدیدات زیستی مانند آنفولانزای فوق حاد پرندگان و مگس مدیترانه ای است که با همکاری جدی بین دستگاه های اجرایی استان پست های قرنطینه ای در سال گذشته در مبادی ورودی استان کرمان انجام شد و در سال جاری تا کنون هیچ گزارشی درباره آنفولانزای فوق حاد پرندگان نداشته ایم.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان بیان کرد: وضعیت کنونی ما در منطقه نشان می دهد که در یک فضای کاملا جنگی قرار گرفته ایم و باید حالت تدافعی به خود گرفته و ضمن استفاده از تمامی تجهیزات موجود، همه باید آمادگی لازم را داشته باشیم.
ملانوری با اشاره به اینکه آماده کردن مردم درباره پدافند غیرعامل یک عامل بسیار مهم است، تاکید کرد: استان کرمان آمادگی بسیار خوبی در حوزه پدافند غیرعامل دارد.
وی  گفت: دستگاه های اجرایی در استان کرمان به خوبی موقعیت را شناخته و به خوبی وارد صحنه شده اند و کارهای بسیار خوبی نیز در راستای پدافند غیرعامل انجام شده است و به همین دلیل این استان در سال های اخیر همواره به عنوان استان برتر در حوزه پدافند غیرعامل معرفی شده است.
******
معاون هماهنگ کننده سازمان پدافندغیرعامل کشور نیز گفت: خوشبختانه در پرتوی هماهنگی وتعامل موجود در استان کرمان هم افزایی بسیار خوبی در این استان به منظور پدافند غیرعامل شکل گرفته است.
سردار محمدحسین آل اسحاق افزود: وقتی تهدیدات تغییر می کند حتما بایستی در طرح جامع پدافند غیرعامل استان نیز آسیب پذیری ها و راهکارهای رفع آنها مورد توجه ویژه تری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه اگر آسیب پذیری ها در وقت خود حل نشود، با مشکلات بزرگتری روبرو خواهیم شد، ادامه داد: رویکرد آمریکا بعد از آمدن ترامپ به شکلی شده که به صورت قرارگاهی عملیات انجام می دهند تا انقلاب اسلامی ایران به 40 سالگی نرسد و به کوری چشم آنها در بسیاری از حوزه ها دست پیش برنده داریم و اربعین یکی از برگ های برنده ما است.
وی اظهارداشت: چه مشکلی داریم که نتوانیم مشکلات مردم را به شکلی حل کنیم که در آنها نارضایتی ایجاد نشود؟
وی تصریح کرد: دشمن تمام تلاش خود را برای مایوس کردن مردم و سرد شدن آنها نسبت به مسئولان و حاکمیت به کار گرفته است و اقدامات حوزه پدافند غیرعامل موجب ناامیدی دشمنان و امیدواری و دلگرمی مردم خواهد شد.
سردار آل اسحاق ادامه داد: خدمت به مردم خدمت به انقلاب، اسلام و همه ارکان نظامی است که در برابر همه استکبار ایستادگی کرده است و هشت سال در برابر تمام توان نظامی و تمام تسلیحات دشمنان ایستاد و حتی یک وجب از خاک جمهوری اسلامی ایران از این کشور جدا نشد.
وی عنوان کرد: دشمنان زمانی که می بینند از مسیر جنگ نظامی نمی توانند به اهداف خود دست یابند، از مسیرهای دیگر و به صورت آرام برای رسیدن به اهداف خود اقدام می کند و تلاش می کنند که با استفاده از فرصت های تبلیغاتی خود، دروغ های خود را به عنوان حرفی راست جا بزنند.
معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهارداشت: مردم ما در دوران دفاع مقدس در برابر 70 کشور دنیا و در حقیقت در برابر تمام دنیا ایستادند و این مردم بهترین مردمی هستند که در تاریخ بشریت حضور داشته اند.
وی عنوان کرد: تاریخ قضاوت می کند که تنها مقطع تاریخی که هشت سال جنگ شد و یک وجب از خاک ما جدا نشد، در این مقطع بوده است که مردم ایستادگی کردند و اگر مردم پای این انقلاب همانگونه که تاکنون ایستاده اند، بایستند، همه تهدیدها را خنثی خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه دشمنان با حربه هایی ازجمله جنگ اقتصادی، جنگ های نیابتی و ... به دنبال  ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران هستند، گفت: این نظام به دو رکن اصلی یعنی خداوند قادر متعال و مردم ولایت مدار، هوشمند، ایثارگر و شجاع متکی است.
آل اسحاق ادامه داد: لازم است که با انجام رزمایش ها و سناریوها اقدامی انجام شود که سطح آمادگی ها افزایش یافته و آسیب پذیری ها به حداقل ممکن کاهش یابد.
*******
مدیرکل پدافند غیرعامل استان کرمان نیز با اشاره به اینکه طرح جامع پدافند غیرعامل استان کرمان به عنوان پایلوت کشوری به اتمام رسیده است، گفت: آئین نامه هایی باید از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور برای سطح بندی سازمان ها، مکان ها و زیرساخت های دارای اهمیت تدوین شود.
پیمان سلاجقه افزود: استان کرمان در حوزه برق از آمادگی بسیار خوبی برخوردار است و میزان تولید برق در این استان بیشتر از میزان مصرف است.
وی اظهارداشت: در حوزه ارتباطات و زیرساخت نیز کار بسیار بسیار خوبی انجام شده است و با هر استان همجوار ارتباط های دو طرفه هستند و تمامی ارتباطات زیرساخت دارای ذخیره برق برای سه روز هستند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی نیز 19 پست قرنطینه احداث شده است، عنوان کرد: در حوزه آموزش و فرهنگسازی نیز برای شهرستان ها و دستگاه های اجرایی دوره های آموزشی تخصصی برگزار شده است.
سلاجقه گفت: اقدامات بسیار خوبی برای برخورد با آنفولانزای انسانی و آنفولانزای فوق حاد پرندگان انجام شده است و کارگروه های شورای پدافند غیرعامل استان کرمان نیز به خوبی کارهای خود را دنبال می کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه آموزش های پدافند غیرعامل در مدارس نیز توسط 30 مربی در دست انجام است، ادامه داد: استان کرمان جزء استان هایی است که در حوزه پدافند غیرعامل کارهای اجرایی گسترده ای را انجام می دهد.
وی عنوان کرد: تا سال آینده کار مصون سازی تمامی منابع ذخیره آب استان کرمان نیز به صورت کامل به پایان خواهد رسید.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان بیان کرد: ذخیره کالاهای اساسی نیز به میزان تعیین شده در استان کرمان وجود داردو در این زمینه نیز مشکلی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در هفته پدافند غیرعامل استان کرمان برنامه های متنوعی اجرایی شده و بخشی از برنامه ها نیز در دست اجرا قرار دارد.
 در این جلسه به صورت ویدئو کنفرانس با ذوالفقاری معاون وزیر کشور نیز ارتباط برقرار و تاکید شد که موضوع پدافند برای کشور ما یک امر ضروری و جدی است زیرا میزان، پیچیدگی ها و روش های تهدیدات متغیر و سیال است.
*******
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در ارتباط ویدئو کنفرانس گفت: در برابر تهدیدات کنونی در کنار تمامی راهبردها، باید کارکردزیرساخت های ضروری کشور را  تداوم بخشید زیرا رویکرد دشمن این است که اختلال ایجاد کند.
جلالی ادامه داد: همچنین باید در راستای شناسایی وابستگی بین زیرساخت ها و آسیب پذیری های احتمالی آنها، تکرار مانورها به منظور افزایش آمادگی ها و انجام اقدامات ضد تحریمی نیز اقدام کرد.
وی بیان کرد: یکی از رویکردهای مورد نظر برای توسعه فرهنگ پدافند غیرعامل، آموزش به ویژه آموزش های چهره به چهره است.خبرنگار: حسن شاهی