به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمد جواد فدائی در جلسه ستاد هفته پدافند غیرعامل استان، افزود: اصل قضیه در موضوع پدافند غیرعامل این است که ما باید خسارت ها و آسیب های دشمن را پیش بینی و تهدایدات این حوزه را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به لزوم انجام برنامه ریزی در ارتباط با بحث پدافند غیرعامل، اظهار داشت: علاوه بر برنامه ریزی باید یکسری کارهای فیزیکی و اجرایی نیز انجام دهیم. لذا باید براساس برنامه زمان بندی دستگاه های اجرایی از قبل مشخص کنند که چه کاری می خواهند انجام دهند و نهایتا گزارش لازم را بدهند.
فدائی خاطر نشان کرد: دستگاه های اجرایی باید برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را بخصوص در ارتباط با عموم مردم مشخص کنند و در هفته پدافند غیر عامل اصل قضیه باید طوری تنظیم شود که آگاهی سازی، توجیه عمومی جامعه و آموزش را در اولویت و رئوس فعالیت های دستگاه ها قرار گیرد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این جلسه با اشاره به موضوعات مختلف مطرح شده در شورای پدافند غیرعامل استان، گفت: آنفولانزای پرندگان، تب کریمه کنگو، آفت مگس میوه، مسأله آب شرب، شبکه های برق،حملات سایبری از جمله مسائلی است که در حوزه غیرعامل در شورا مطرح و وظایف دستگاه ها مشخص شده است.
ملانوری افزود: بحث پدافند غیرعامل در کشور یک بحث جدیدی است که در استان کرمان جدی گرفته شده است و در حوزه آموزش و اطلاع رسانی نیز اقدامات خوبی انجام داده ایم که لازم است باتوجه به تهدیدات روز به روز دشمن آمادگی خودمان را بالا ببریم.
وی اظهار داشت: دشمن در بحث پدافند غیرعامل کسی است که تهدیدات غیر نظامی را بر ما وارد می کند و ما باید با استفاده از وسایل غیرنظامی با آن ها مقابله کنیم که دشمن می تواند هم داخلی باشد و هم خارجی.
مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری کرمان نیز در این جلسه افزود: استان کرمان در طول سه سال گذشته به عنوان استان برتر در حوزه پدافند غیر عامل انتخاب شده است و پدافند غیر عامل با تهدیدات دشمن شروع می شود و به مثابه مصون سازی در برابر تهدیدات معنا می یابد.
پیمان سلاجقه گفت: هفته پدافند غیر عامل فرصتی برای آشنایی مردم با فرهنگ پدافند غیرعامل و تهدیدات دشمن است و بسیاری از این تهدیدات و آسیب پذیری ها ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات توسط دستگاه ها می باشد.
وی با اشاره به انواع تهدیدات در حوزه پدافند غیر عامل در استان کرمان،اظهار داشت: هم اکنون بیشتر تهدیدات در سطح استان مربوط به حوزه سایبری و زیستی است و در همین رابطه 20 دستگاه برنامه های خود را بمناسبت هفته پدافند غیرعامل فرستادند.